Twój koszyk jest pusty ...
Strona główna » Jaką fletnię Pana wybrać ?

Jaką fletnię Pana wybrać ?

Nasze fletnie Pana to instrumenty wysokiej jakości więc nawet najtańsze modele mają pełne brzmienie i są dobrze nastrojone.
Zajmuję sie budowaniem fletni od ponad 20 lat i przez ten czas wraz z pomocnikami wykonaliśmy wiele tysięcy instrumentów. Wieloletnie kontakty z klientami pozwoliły zapoznać się z ich oczekiwaniami i obawami.
 
  • Wybór modelu fletni Pana i drewna dla poczatkujących
Osobom początkującym, nie grającym nigdy wcześniej na fletni polecam instrument z drewna jaworu czyli klonu górskiego. Brzmienie tych instrumentów jest mocne, jasne i łatwiejsze do osiągnięcia niż przy innych gatunkach drewna. Wielkość instrumentu oraz seria /np. Student, Koncert, Solist/ mają mniejsze znaczenie a wybór uzależniony jest od zasobności portfela. Droższe instrumenty są lepiej wykonane co także ma wpływ na brzmienie. Kupujący musi sam przewidzieć czy jego zapał do gry jest duży, czy nie rozczaruje się po tygodniu grania. Jeśli istnieje ryzyko, że fletnia nie spełni naszych oczekiwań to lepiej kupić instrument tańszy serii Student. Wielkość instrumentu ma mniejsze znaczenie choć nie polecam kupowania małemu dziecku fletni dużej np. FP-27, ze względu na jej rozmiar. 
  • Wybór modelu fletni Pana i drewna dla zaawansowanych
Pisząc o zaawansowanych mam tu na myśli osoby, które już grają na fletni, a wydobycie dźwięku nie sprawia im trudności. Wśród tych osób są takie które mają mocne zadęcie i lekkie. Typ zadęcia często nie jest powodowany umiejętnościami ale pojemnością płuc. Każdy sam musi określić jakie ma zadęcie, ale najprościej można powiedzieć że jeśli umiem grać na fletni głośno to mam mocne zadęcie. Dla osób mających lekkie zadęcie polecam fletnie z drewna jaworu, gruszy i grenadilli, które mają mniej wietrzne brzmienie. Muzycy o mocnym zadęciu mogą grać na fletniach ze śliwy, czereśni, akacji czy bambusa, które są bardziej wymagające ale za to umożliwiają wydobywanie pięknych surowych i wietrznych tonów takich znamy z występów Georghe Zamfira.
  • Wybór tonacji:
Wiele osób początkujących ma spore obawy co do wyboru tonacji. Najczęściej wyrabiane u nas są instrumenty w tonacji C-dur i G-dur. Według mnie nie należy w początkowej fazie zaprzątać sobie tym głowy. Wybór tonacji ma znaczenie kiedy już znamy repertuar jaki będziemy grali, np. mamy nuty czy ulubione utwory  w danej tonacji więc logicznie było by nabyć instrument w tej samej. Osoby chcące uczyć się gry na fletni od nauczycieli: Dumitru Harea lub Mariusza Wilka będą potrzebowały instrumentu w tonacji G. Podręcznik nauki gry na fletni Mariusza Wilka uwzględnia wręcz fletnię od g1-g4 np. FPS-Alt, FPC-Alt lub o oktawę mniejszą fletnię FP-15 . W jakiejkolwiek tonacji fletnia by nie była to i tak stosując odpowiednią technikę możemy swobodnie wydobywać na niej półtony a co za tym idzie grać w różnych tonacjach.
Osoby zainteresowane instrumentami w innych tonacjach znajdą je w serii Solist FPSk. Istnieje też możliwość przestrojenia dowolnego instrumentu na jakąkolwiek tonację ale w ramach istniejących już rurek-nut.
 
  • Fletnia prawo czy leworęczna:
Standardowo fletnie buduje się z rurkami długimi po prawej stronie grającego. Bierze się to stąd iż większość ludzi jest praworęczna, a  fletnię trzymamy za długie rurki. To ręka która trzyma długie rurki prowadzi precyzyjnie instrument wzdłuż ust. Chwyt fletni podobny jest do chwytu pistoletu. Osoby, które chwyciły by pistolet prawą ręką powinny grać na fletni prawej i podobnie z ręką lewą /przepraszam za porównanie z pistoletem, ale nic innego nie przychodzi mi do głowy/
Osobny problem stanowią osoby które rozpoczynają grę na fletni a wcześniej grały na fortepianie czy harmonijce ustnej. W instrumentach tych dźwięki basowe są z lewej strony. W tym przypadku muzyk musi sobie sam odpowiedzieć czy łatwiej mu przestawić sobie w głowie strony dźwięków niskich czy nauczyć precyzji rękę lewą.

Wszystkim miłośnikom fletni życzę udanego wyboru instrumentu i radości z grania.
Marek Teśluk
Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu